Proč jsou u pracovních pohovorů a u některých těžkých zkoušek psychologové?

22.08.2018 V současnosti se stále častěji objevují psychologové u pracovních pohovorů, a to nejen u výběrových řízení a konkurzů na vysoké manažerské posty. Zvláště mladé začínající start-upy čím dále častěji využívají jejich služeb, a služby dobrých pracovních psychologů jsou velmi vysoko ceněny.

Může se vám tak stát, že u pracovního pohovoru budete dostávat i otázky nejen na své pracovní zkušenosti, úspěšně ukončená školení, prodělané brigády, zahraniční stáže a podobné věci, ale i na to, jaké máte rádi domácí mazlíčky, jaké máte obecně koníčky, jaký máte vztah ke sportu a cestování, a jakých národností si vážíte. Firmy se snaží zjistit, jaký máte žebříček hodnot, zda jste odolní vůči stresu a zda se s ním dokážete efektivně vypořádat, a zda jste tedy dobrým kandidátem pro vyšší manažerskou funkci.

Psychologové používají ke své práci různých psychodiagnostických metod, které jako laik nemůžete odhalit. Tyto specifické metody pomáhají se specifikací nejvhodnějšího pracovního zařazení pro kandidáta, rozpoznávání talentů pro zcela nové a netradiční pracovní úkoly, někdy psychologové pomáhají v rozvoji už stávajících zaměstnanců a vedení firmy. Občas vedení firmy potřebuje řešit nějaký problém, který se ve firmě objevil – například dochází ke konfliktům v týmech, zaměstnanci mezi sebou mají spory, dochází k častější fluktuaci, zaměstnanci jsou nespokojeni a demotivováni. Psychologové stanoví diagnózu a určí postup, jak situaci vyřešit ke spokojenosti zaměstnanců i vedení firem.

V poslední době jsme se setkali i s tím, že součástí komisí u státních závěrečných zkoušek je i psycholog. Jeho role je pokud možno pomoci kandidátům s optimálním zvládnutím stresu u zkoušek. Velmi často jsou zkoušející sami dostatečně zkušení na to, aby dokázali eliminovat stres u kandidátů, aby jim pomohli se uklidnit a odpovídat co nejlépe a tak, aby zkouška proběhla úspěšně.

Pokud se tedy setkáte s psychologem ať už u zkušební závěrečné komise, nebo u přijímacího pohovoru, rozhodně ho neberte jako nepřítele, škola ani firma se vám tím nesnaží naznačit, že „nejste normální“, ale jde o další způsob, jak vám škola chce pomoci zvládnout zkouškovou zátěž, a jak vás budoucí zaměstnavatel může poznat, případně vám později i pomoci v osobnostním rozvoji, a je taktické se k tomuto člověku chovat přátelsky, upřímně, optimisticky a s úsměvem.


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >