Starý/á na studium?

08.10.2019 Jistě to znáte také. Pohybujete se po fakultě a potkáváte lidi ve věku vašich rodičů. O mnohých si myslíte, že zde pracují jako učitelé nebo asistenti. Až později, k vašemu údivu, zjistíte, že jsou studenty univerzity stejně jako vy. Ne, že by vám to vadilo, ale přece jen je to podivné. Ovšem proč?

Kolik by tedy mělo být lidem let, aby studovali ve správném věku? Nejvíce útočných argumentů, proč by starší lidé neměli studovat, je jejich věk. Tito lidé od svého okolí neustále slyší, že jsou na studium moc staří.

Ale copak blížící se padesátka naznačuje konec života? Ani náhodou určitě ne! Tlak, který starší lidé po svém rozhodnutí studovat zažívají, není určitě nic příjemného. Ba právě naopak by svým přístupem k životu měli odzbrojit všechny pochybovače. Ukazují, že ještě nepatří do starého železa, když chtějí být plnohodnotnými studenty. V mnoha případech, na rozdíl od studentů mladých, mají ti starší mnohem více povinností. Rodinu, zaměstnání či jiné společenské závazky. A to jistě zaslouží velký obdiv.

Skloubit všechny životní aktivity dá člověku hodně zabrat. A když toto zvládne a k tomu ještě studium na vysoké škole, tak v tom případě klobouk dolů. Svůj volný čas tito lidé věnují studiu, které je jistě posune nejen v profesní sféře. Tím, že se hodně pohybují mezi mladšími lidmi, docílí toho, že i oni ve svých myšlenkách omládnou. Naučí se novým věcem a dostanou se z bubliny svých zažitých procesů. Pochopí i například moderní technologie. Studium ve starším věku přináší i mnoho dalšího užitku.

Trénink mozkových buněk (Alzheimer nemá šanci), zlepšení kvalifikace (možnost lepšího pracovního místa a financí) a snad i nějaký ten titul (jak se bude krásně vyjímat na jmenovce vchodových dveří). S potřebnou kvalifikací může starší člověk konečně dělat to, co ho opravdu baví a po čem již mnoho let touží. Případné pochybovače může nakonec přesvědčit, že ať jdou studovat také. Ať už konečně sundají bačkory, odloží Blesk a vypnou nekonečné seriály na Nově.

Studovat je možno v každém věku. Není to pouhá fráze, ale fakt. Každý má možnost své studium na vysoké škole realizovat i ve vyšším věku, i když tyto možnosti hodně závisí i na jiných okolnostech, než na pouhé chuti studovat. Ovšem studium ve vyšším věku má mnoho benefitů. Přinutí vás méně či více revidovat vaše životní postoje a priority, které mají ve druhé polovině života tendenci začít pozvolna fosilnět. Jsou tu samozřejmě i nevýhody. Třeba ta, že s ubývajícím zrakem starší student obtížněji vidí na taháky. /RB/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >