Jak překonávat překážky při psaní diplomky

25.10.2019 Ten, kdo někdy psal závěrečnou vysokoškolskou práci, ví, co všechno taková činnost obnáší. Jsou to hodiny strávené nad počítačem, v knihovně, v různých archivech atd. Student pak nestíhá již nic jiného.

Každému se může stát, že ho občas zahltí spousta různých problémů, které mu znemožní či ztíží věnovat se tomu, čemu původně chtěl. Pak jen sedí, hledí a neví kudy kam. Je mu mizerně a pomaličku se začíná vkrádat myšlenka, že svou práci nedokáže napsat v termínu. Do toho mohou přijít i nějaké osobní či zdravotní potíže a problém je na světě. V těchto situacích je dobrou zprávou to, že vše lze nějakým způsobem vyřešit. Něco půjde rychleji a něco bude chtít více času.

Opravdu není důvod k žádné depresi. Od první chvíle, kdy se rozhodnete psát svou závěrečnou vysokoškolskou práci, se mohou objevit různé problémy ztěžující začátek psaní, jako např. kritika vedoucího práce (nedá se s ním mluvit), obavy při komunikaci se staršími kolegy ve škole (bojíte se na cokoliv zeptat), tlak rodiny (stále po vás něco chtějí), špatná nálada (je vám mizerně), problémy s technikou (smazala se vám velká část práce), a v neposlední řadě také finanční problémy (řešíte to brigádou, která vám ale zabírá čas na studium). A takto bychom mohli pokračovat. Takže, pokud vás vedoucí práce bude příliš kritizovat, zkuste tato negativní hodnocení přijmout tak, jak jsou. I když to pro vás může být velice těžké. Neberte si negativní hodnocení osobně a nehledejte v tom zákeřnost či snahu vás potopit.

Napište si vše, co vás k jeho kritice napadne a poté to se svým vedoucím práce v klidu proberte. Pokud máte problémy s komunikací, pak věřte, že je lepší se hloupěji na cokoliv zeptat a pak vědět, než se tvářit přemoudře a nevědět vůbec nic. Máte problémy skloubit rodinu a studium? Dejte všem jasně najevo, v kterou dobu si nepřejete být rušeni a oznamte jim, že vaše rozhořčení plyne právě díky jejich vyrušování. Diplomová práce je vysoce tvůrčí proces, který je závislý na vás samotných.

Vaše mysl musí být v pohodě, musíte mít náladu a chuť tvořit, soustředit se a mít dostatek energie či mít ve své mysli dostatek prostoru pro nové nápady. Pokud tomu tak není, cítíte se mizerně. Ale to není nic zvláštního, třeba prostě nemáte svůj den a zítra bude lépe. Máte problémy s technikou? Tak na to existuje dobrá rada. Zálohujte, zálohujte a zálohujte. A to hned od začátku svého psaní. Není také špatné mít data umístěna na dvou odlišných místech a není tím míněno na disku D vašeho počítače a na ploše.

Co se financí týče, pak vězte, že tímto problémem se zabývá nejméně 95 % studentů okolo vás. Sehnat si brigádu není až tak složité, horší je vybrat si, zda chcete kvantitu (rychle vydělat hodně peněz), nebo kvalitu (méně peněz, ale práci, která je blízko vašemu oboru a bude se vám líbit)./RB/


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >