Je mi dvacet- nemám nic a chci víc
08.08.2017 Mileniálové, ztracená dekáda, mladí dospělí, generace Y- tyto příměry jsou v současnosti skloňovány snad ve všech médiích, které známe. Co to však znamená? Kdo jsou tito lidé a co vlastně chtějí? Jsou opravdu tak líní, nezodpovědní, nevděční a „nešťastní“? Jedno je však nadmíru jisté: jsou to lidé mezi 20 a 35 lety, kteří dnes do značné míry určují trendy ve společenském i pracovním životě a za pár let budou nejpočetnější skupinou z hlediska pracovní síly.
Chtějí-li být však v současném konkurencí nabytém pracovním trhu alespoň trošku úspěšní, měli by z tohoto období po dvacítce vytěžit co nejvíce. Jak? V první řadě mít vizi. Lidé, kteří nevědí, kam směřují, se určitě nikam nedostanou. Proto je dobré si svou nejbližší budoucnost (ale nejenom ji) rozdělit na dekády a popřemýšlet, čeho bych chtěl dosáhnout. Vizualizací své budoucnosti dosáhnete klidnějšího, produktivnějšího i zábavnějšího života. Začněte, dělat cokoliv chcete, i když v tom nejste perfektní. Buďte raději kreativní a zvídaví. Riskujte a berte nabídky, které jsou i mimo vaši komfortní zónu.
Nad tím co děláte, hodně přemýšlejte. Čas je prozatím na vaší straně, ale musíte ho rozumně využívat. Život utíká jak voda a ve třiceti budete vděční za to, že jste si udělali čas na promyšlení si svých rozhodnutí. Začněte si definovat hodnoty, na kterých chcete stavět a zakládat svůj život. Dvacáté roky jsou tím pravým momentem posilování svých profesních, studijních a osobních rozhodnutí. Už nyní se učte šetřit penězi. Sestavit rozpočet je dovednost, která vám poskytne finanční svobodu. Je lepší mít na kontě nuly za číslem, než jen samé nuly.
Obklopujte se lidmi, kteří vám pomůžou profesně růst. Ovšem vybírejte velmi pozorně, jelikož tyto vztahy z vašich dvacátých let se s vámi potáhnou možná celý život a jistě vás budou formovat. Všichni jsme online, proto si vybudujte strategickou digitální pozici. Věnujte pozornost detailům, určitě se vyplatí. Budujte si svou osobní značku, tvořte, inovujte a spolupracujte. Nemůžete nikdy vědět, jaká spolupráce může vést k něčemu, co opravdu stojí za to. Uvědomte si však, že jste víc než jen vaše práce či vzdělání.
I když to co děláme, v současné době definuje náš úspěch a naši hodnotu, v reálu má smysl pouze to, jací jsme jako lidé, což nijak nesouvisí s našimi životopisy či tituly. A nespěchejte. Mnoho lidí ve svých dvaceti letech velice spěchá, aby se dostali tam, kde chtějí být: vystudovaní, finančně zajištění, zamilovaní a být milováni.
Dvacáté roky jsou obdobím, kdy je normální dělat chyby, ale je důležité se z nich poučit. Proto nespěchejte, abyste se rychle stali těmi, kterými chcete být. Budete-li mít přehnaná očekávání, nikdy nebudete šťastní, ať je realita sebelepší. Štěstí se dá vyjádřit jednoduchou rovnicí: štěstí= realita-očekávání. Užívejte si tedy toho, kým jste teď a tady./RB/