Náklady na studium

Jestliže budete během studií bydlet u rodičů, i tak utratíte podobnou sumu peněz jako ostatní, kteří volí jinou formu ubytování. Bydlením doma se vám znatelně sníží dvě položky, jimiž jsou bydlení a jídlo. Pokud se rozhodnete, že nebudete bydlet doma, máte na výběr další možnosti, kde budete bydlet. Jednou z nich je bydlení na koleji, dále se nabízí sehnat si vlastní byt, byt s kamarády nebo spolužáky. Možností je také najít si podnájem, jež se bude nacházet někde poblíž univerzitního areálu.
Jaké jsou ceny bydlení? Ceny jsou odlišné podle toho, kde se byt nachází. Koleje se dají sehnat od 2 tisíc korun měsíčně. Ty levnější však nemívají vlastní sociální zařízení, bývají pro více studentů, a jedná se o mimopražské koleje. V centru Prahy bývají ceny, až 5 tisíc korun či více. Za takovou cenu jsou k dispozici jednolůžkové pokoje, se sociálním zařízením na pokoji. Nájemné se také velmi liší podle toho, kde se byt nachází. Záleží také na tom, jakou má byt velikost, zda je zařízený či nikoliv, a kolik studentů v něm bude bydlet. Byt, mimo hlavní město, se dá sehnat od 2 tisíc korun, avšak za předpokladu, že v něm bude bydlet více studentů. Většinou spolu i několik studentů sdílí jeden pokoj. Pokud však budete chtít byt v hlavním městě, pak můžete zaplatit až deset tisíc. Sehnat se dají také cizí byty, kde se pronajímá pouze jeden pokoj. Jedná se o cenově přijatelnější nabídku, jejíž cena bývá cca 3 500 korun.
Další velkou položkou, která se v rozpočtu studenta promítne, je jídlo a pití. Tyto ceny bývají velmi podobné po celé České republice. Nejlevněji vám ale určitě vyjde, když si nakoupíte potraviny, ze kterých si budete vařit doma. Měsíční výdaje na jídlo a pití vychází kolem 2 tisíc korun. Stravování v menzách bývá dražší forma. Jestliže se i přesto rozhodnete, že vsadíte na menzy, připravte si měsíčně cca 3 tisíce korun. Chcete si dopřávat luxus? Pak musíte mít připravené tisíce korun, na které vás takové stravování vyjde. Ceny v restauracích se znatelně liší dle regionu, měst, lokací, atp. Kdo si nedovede představit vysokoškolský život bez akcí a večírků, nesmí zapomenout na to, že večery strávené v univerzitních hospodách, se ve výdajích studentů znatelně projeví.
Ve většině případů se nestává, že by měl student univerzitu v těsné blízkosti bydliště, a proto je třeba koupit si jízdenky na městskou hromadnou dopravu. V Praze je třeba podat žádost na Opencard, v Brně na šalinkartu, atp. Zařízením těchto karet vám vyjde doprava cca na 300 korun za měsíc. Často je lepší, koupit si čtvrtletní kupón, protože se vám tím náklady na dopravu mohou znatelně snížit. Důležité je také počítat s tím, že pokud nestudujete v místě bydliště, budete zřejmě jezdit na víkendy domů, a tak musíte mít také peníze na cestu.
Máte rádi kulturu? Připravte si peníze na návštěvu kulturních zařízení – kin, divadel, výstav, galerií, koncertů, atp. Návštěva kulturních zařízení vyjde studenta na několik set korun, jelikož takové akce nepatří mezi zrovna levné záležitosti.
Studenti musí počítat také s dalšími výdaji. Ženy utratí nejvíce peněz, ve většině případů, za oblečení či kosmetiku. Muži zase vydají více peněz za počítačové hry nebo nejrůznější techniku. Nadšenci sportu vydají peníze za návštěvu sportovních akcí či aktivní sportovci za návštěvu posilovny nebo jiných zařízení, kde se dá aktivně sport provádět. Investovat však budete muset také do školních pomůcek. Nákup skript, sešitů nebo zvýrazňovačů, také nepatří mezi nejlevnější záležitosti. V některých školách se dají skripta na semestr bezplatně půjčit. Studenti musí také počítat s tím, že zaplatí poplatky za návštěvu knihoven, kde si mohou vypůjčit nejrůznější knihy, jež budou ke studiu potřebovat.
Studenti musí také počítat s výdaji, na které je vyjde internet. Ceny internetových připojení se liší v závislosti na tom, od jaké firmy si internet pořizujete, a také jakou formu připojení zvolíte. Někdo preferuje internet na cesty, díky němuž může plnit své studijní povinnosti, také na cestách. Jiný raději bude trávit více času ve škole a využívat bezdrátové internetové připojení WIFI, které je k dispozici studentům zdarma. Některé koleje také nabízí internetové připojení WIFI zdarma, především pokud si studenti za koleje připlatí nebo mají kolej v univerzitním areálu. Připojení k internetu se jinak pohybuje průměrně kolem 300 korun. Vždy samozřejmě závisí i na rychlosti připojení internetu a množství přenesených dat, kterou si student zvolí.
Už jste se zamysleli, nad tím, na kolik vyjdou měsíční výdaje spojené se studiem na vysoké škole, vás? /A. B./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >