Poslední bojový úkol před odevzdáním závěrečné práce
08.07.2016 Jednou z posledních činností před oficiálním odevzdáním diplomové práce je transformovat ji z elektronické verze do tištěné podoby. Přestože je tento úkol jedním ze závěrečných, neměl by se nechávat na poslední chvíli. Určitě se vyplatí tyto činnosti jako např. příprava souboru, tisk a vazba důkladně naplánovat. Poté se student vyhne nejen nekonečným frontám ve firmě specializující se na tyto práce, ale i zbytečným výdajům.
Velice často se stává, že po formátování textu v editoru nastane neočekávaný chaos a text se nekontrolovaně „rozsype jako domeček z karet“. Následně přichází pro studenta jistě velice zajímavá a zábavná práce, kdy může se vším začít znovu. Ovšem čím více se blíží termín pro odevzdání závěrečné práce, tím rychleji ubývá tolik drahocenného času.
Tisk i vazba se můžou nebezpečně protáhnout. Aby k těmto katastrofickým scénářům docházelo co nejméně, je zapotřebí učinit několik zodpovědných opatření: 1) zjistit si formální náležitosti spojené s tiskem a vazbou závěrečné práce, jako např. typ a barva desek, povinný text na deskách stanovený fakultou či celkový rozsah závěrečné práce včetně příloh;
2) tisk i vazbu si s dostatečným předstihem objednat u firmy, jež se tímto profesionálně zabývá (dnes je možné vše objednat on-line včetně různých doplňků jako kapsa na posudky nebo na CD)
3) zvolit správný formát závěrečné práce tak, aby nedošlo k nervovému zhroucení, až svou práci student donese na „flešce“ do copycentra a tam zjistí, že po otevření na jiném zařízení je vše jinak. Jistotu správného formátování lze získat převodem do PDF/A či PDF/A-1a. Před tiskem se nic nezmění, neposunou se odstavce, řádky, fonty, odrážky či tabulky.
Stává se, že někteří nešťastníci po vytisknutí a svázání závěrečné práce zjistí, že někde ve své práci udělali chybu. I v tomto případě není nic ztraceno. V copycentrech se práce rozváže a list či listy se s nalezenou chybou dodatečně vymění. Toto ovšem neplatí pro text vyražený na deskách, ten lze pouze přidávat a v horším případě jen nahradit deskami novými, což práci prodraží a časově prodlouží.
Nechat si vše odborně vytisknout a svázat je správná volba a jen tak je velice pravděpodobné, že výsledek bude profesionální, tisk kvalitní a barevnost dokumentu správná. Vše bude rychlejší s možností expresního vyhotovení (ovšem s příplatkem). Je možno se tak vyhnout činnostem, které trápí studenty nejvíce a to formátování textu, předtisková příprava souboru a případné nežádoucí rozsypání textu. Taktéž náklady spojené s cenou inkoustu při tisknutí doma nejsou nikterak zanedbatelné a kvalita barev není vždy ideální. /RB/