Praxe pro zdravotně postižené

Byl spuštěn tzv. projekt „Start bez překážek“, do kterého se zdravotně postižení studenti mohou zapojit. V rámci projektu se mohou studenti a absolventi vysokých škol hlásit do pracovních stáží, které nabízí nejrůznější firmy po České republice. Díky takové stáži tak mohou tito mladí lidé získat potřebné pracovní zkušenosti.
Start bez překážek začal již v březnu. S projektem spolupracují:

  • Tesco Stores ČR,
  • HOPI,
  • Unilever,
  • L´Oréal,
  • vysoké školy.

Studenti a absolventi českých vysokých škol mohou získat pracovní příležitost v jedné z výše uvedených společností. Praxe v některém z podniků trvá po dobu půl roku. Konkrétní pracovní příležitosti lze nalézt na portálu Jobs.cz. Lze pracovat v oblastech jako je – nákup, obchod, marketing, logistika, peněžnictví, personalistika či management.
Nadační fond se zajímá o lidi, kteří mají zdravotní postižení, a nabídky práce pro ně, už sedm let. Fond chce studentům ukázat, že mohou dostat pracovní příležitost i při úplném začátku kariéry.
Projekt „Start bez překážek“ vznikl ve spolupráci se společností LMC. Stáží, ale není v České republice mnoho. Počet stáží je podstatně nižší než je počet studentů, a proto není možné, aby byly uspokojeny potřeby, týkající se práce, všech studentů. Mladí lidé, kteří trpí některým ze zdravotních postižení, nemají shánění práce vůbec jednoduché. Na tomto základě byl vytvořen projekt, jež by měl takovým studentům pomáhat s cestou k prvnímu zaměstnání.
Ve většině případů se stává, že handicapovaní studenti nemohou najít práci, a proto si chtějí svůj studijní život prodlužovat. Jestliže však bude mít člověk několik titulů, neznamená to, že najde práci, protože absolvent bez praxe není pro podniky příliš přínosný. Navíc pokud trpí zdravotním postižením, stává se pro personalistu nevhodným kandidátem na pracovní pozici. Půlroční stáže, které nabízí projekt „Start bez překážek“, je placenou praxí, kterou si může dotyčný zapsat do životopisu a pak se mu může hned lépe hledat zaměstnání.
Stáže mají také zlepšit seberealizaci a sebevědomí mladých lidí. Někteří se mohou díky tomu, že nemají možnost získat zaměstnání, utápět v slzách. Pro zdravého člověka, ve většině případů, není příjemné, pokud nemohou najít práci. Vezmeme-li si člověka, který je handicapovaný, pak si jistě mnoho z nás uvědomí, že oni to nemají vůbec jednoduché. Student se zdravotním postižením, má menší šanci, že získá práci. Právě kvůli tomu byl projekt zřízen. Jestliže však člověk, alespoň půlroční placenou stáž získá, hned se mu zvýší sebevědomí.
V současné době nabízí pracovní pozice firmy, které jsou uvedeny v článku výše. V budoucnosti, ale bude pravděpodobně více podniků, jež budou nabízet placené půlroční stáže. Jakmile studentovi skončí stáž, může začít hledat normální dlouhodobější zaměstnání, tzn. zúčastnit se konkurzu o zaměstnání.
Jak vypadá práce, pokud se zúčastníte projektu? Zde uvádím pár příkladů.
Tesco Stores ČR je prodejce, který působí na českém trhu a provozuje jak obchody, tak ale i čerpací stanice. Práce v této prodejně je vhodná především pro studenty bakalářského a magisterského studia. Nejideálnější je zaměstnání pro lidi, kteří studují poslední ročník, některého z programů. Pracovní doba je 15 až 20 hodin za týden. Tesco Stores ČR nabízí pracovní pozice v několika odděleních. Během práce se mohou studenti účastnit také školení, které jim při nastartování kariéry mohou pomoci.
Společnost HOPI, s. r. o. působí nejen v ČR, ale také v ostatních zemích. Stáže se budou týkat oblasti nákupu, obchodu a logistiky.
UNILEVER je výrobce spotřebního zboží, který je známý po celém světě. Vyrábí nejen potraviny, ale i produkty, které jsou důležité pro domácnost a zdraví člověka. Lze uvést např. značky jako Algida, Axe, Cif, Domestos či zmrzlina Míša. Stáže jsou nevhodnější pro studenty 2. až 4. ročníků. Studenti, kteří se této stáže účastní, mají podepsanou smlouvu na částečný úvazek, DPP či DPČ. Školení mohou probíhat také moderně – online. Na konci stáže je každý student ohodnocen podle svých výkonů a je zhodnoceno, zda dosáhl takových cílů, které byly na začátku určeny.
Jaký máte názor na stáže pro zdravotně postižené vy? Myslíte, že mohou mladým studentům pomoci při hledání dalšího zaměstnání? /A. B./


Zoznam článkov

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 >